W związku ze wzrostem liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) na terenie województwa mazowieckiego — w pierwszym półroczu 2025 roku odnotowano 54 przypadki tej choroby, przy łącznej liczbie 334 zakażeń w całym kraju — Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu zwraca się z apelem o wzmożenie działań prewencyjnych oraz upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat efektywnych sposobów przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.
Wypełniając zadania wynikające z Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.2024.1465 t.j. z dnia 2024.10.03), Rozdział 2, art. 7, ust. 1 pkt 5, w zakresie promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej oraz profilaktyki chorób, pragniemy poinformować o zwiększonym zagrożeniu zakażeniem WZW typu A. Jednocześnie przekazujemy Państwu najważniejsze informacje, które pozwolą podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje służące ochronie zdrowia – zarówno własnego, jak i najbliższych.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane żółtaczką pokarmową, przenosi się drogą pokarmową,
a zachorować może każdy – niezależnie od wieku, miejsca pracy czy stylu życia. W trosce o zdrowie mieszkańców Miasta Pionki przypominamy, że najskuteczniejszą formą ochrony są szczepienia ochronne, dostępne m.in. w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Jak możesz się chronić?
Zalecenia profilaktyczne obejmują:
- przestrzeganie zasad higieny osobistej (mycie rąk po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem),
- unikanie spożywania nieprzegotowanej wody i żywności z niepewnych źródeł,
- prawidłowe przechowywanie żywności,
- szczepienia ochronne przeciwko WZW A – rekomendowane szczególnie dla:
- osób podróżujących do krajów o wysokiej i średniej endemiczności WZW A,
- osób pracujących przy produkcji i dystrybucji żywności, w zakładach zbiorowego żywienia,
- pracowników usuwających odpady komunalne, ścieki, wykonujących dezynfekcję i konserwację urządzeń sanitarnych,
- dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym,
- osób zatrudnionych w służbach mundurowych i ratowniczych.
Pamiętaj o szczepieniu po kontakcie z osobą zakażoną
W przypadku kontaktu z osobą chorą na WZW A, istnieje możliwość skorzystania ze szczepień poekspozycyjnych – najlepiej w ciągu 14 dni od narażenia. Dotyczy to osób nieuodpornionych, które nie przebyły WZW A ani nie były wcześniej szczepione.
Gdzie znaleźć więcej informacji?
Szczegółowe informacje na temat szczepień ochronnych przeciwko WZW A, w tym wykaz punktów szczepień oraz programy szczepień ochronnych, dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wzw-a
Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo zdrowotne naszej społeczności. Profilaktyka to nie tylko wybór – to odpowiedzialność.